Senior Accountant / Financial Director (m/w)

Poslodavac:Carl Kühne KG GmbH & Co.
Kategorija:Ekonomija - finansije - osiguranje, Menadžment i upravljanje
Mjesto rada:Kozarska Dubica
Rok prijave:30.11.2019.

O poslu

Opis radnog mjesta:We are a successful medium-sized family business and are among the leading German food branded companies. Not only our world-class products, which have a great reputation among consumers and retailers, but also our skilled employees form the basis of this success.

For our headquarters in Kozarska Dubica (BiH) we are looking for bold reinforcement ■ and for an unlimited period with immediate effect

That's waiting for you:
• Responsible for Preparation of monthly, quarterly and annual financial statements according to national accounting including expertise in the field of international consolidation (between BiH and Germany)
• Responsible for the interface between BiH and the internal accounting in Germany
• Contact for auditors, tax consultants and authorities
• Responsible for the further development of processes and systems in accounting - especially with Pantheon
• Determination and audit of items relevant to the financial statements, for example, provisions, debit-side creditors or relevant individual items in accordance with accounting requirements
• Responsible for Adherence to budget, deviation analysis and the allocation and operative entering of costs and services to group-wide uniform cost numbers / cost number groups
• Planning, optimization and processing of incoming and outgoing payments with local team
Vrsta posla:stalni radni odnos
Regija:Bosansko-podrinjski kanton regija

O zaposleniku

Znanja i kvalifikacije:That's what you are:
• Finished studies focusing on accounting and taxation or commercial education
• Ideally several years of professional experience in the field of finance, accounting or controlling, best case with food or agronomic background
• Experience in team leadership and cost center accounting
• Ideally Pantheon and SAP experiences
• Excellent accounting skills, and outstanding balance sheet confidence in accordance with national law and, if applicable, international accounting standards
• fluent English and ideally German language skills
DO the bold thing - apply nOW: Sebastian Kaindl looks forward to receive your letter of motivation and CV.

Please send it to the following e-mail address: Sebastian.Kaindl@Kuehne.de

Mi smo vodeće njemačko preduzeće u prehrambenoj industriji. Snaga našeg uspjeha su naši zaposleni koji su zaslužni za razvoj viskokokvalitetnih proizvoda, koji ispunjavaju zahjteve naših potrošača i trgovačkih lanaca.

Za naše sjedište u Kozarskoj Dubici (BiH) tražimo novo pojačanje na poziciji Finicial Direktor - sa iskustvom i odmah dostupno na neograničeno vrijeme.
Vaši zadaci bi bili:
• Sastavljanje mjesečnih, tromjesečnih i godišnjih financijskih izvještaja u skladu sa zakonodavstvom, uključujući stručnost u području međunarodne konsolidacije (između BiH i Njemačke)
• Posredovanje (interfejs) između BiH i računovodstva u Njemačkoj
• Komunikacija i obraćanje revizorima, poreznim savjetnicima i vlastima u BiH
• Preuzimanje odgovornosti za daljnji razvoj procesa i sistema u računovodstvu - posebno u programu Pantheon
• Utvrđivanje i revizija stavki relevantnih za financijske izvještaje, na primjer, rezerviranja, zaduženja na strani dužnika ili relevantne pojedinačne stavke u skladu s računovodstvenim zahtjevima
• Da budete odgovorni za pridržavanje budžeta i analiziranje
• Planiranje, optimizacija i obrada dolaznih i odlaznih plaćanja s lokalnim timom

Od Vas očekujemo:
• Završen ekonomski fakultet s naglaskom na računovodstvo i oporezivanje
• Po mogućnosti radno iskustvo od nekoliko godina u području financija, računovodstva ili kontrolinga, idelano u pehrambenoj industriji ili agronomiji
• Iskustvo u vođenju tima
• Odlično poznavanje rada u Pantheonu i SAP-u
• Izvrsne računovodstvene vještine u skladu sa zakonodavstvom BiH i međunarodnim računovodstvenim standardima i, ako je primjenjivo, međunarodnim računovodstvenim standardima
• Tečno znanje engleskog ili njemačkog jezika

Očekujemo Vaše prijave (CV i motivacijsko pismo) koje možete slati direktno na e-mail: Sebastian.Kaindl@Kuehne.de ili putem Brze prijave.
Minimalna stručna sprema:Fakultet
Strani jezik:engleski
Poznavanje rada na računaru:dobro

Kontakt podaci

Naziv preduzeća:Carl Kühne KG GmbH & Co.
Adresa:Kühnehöfe 11, 22761 Hamburg
Regija:Inozemstvo
Država:Germany
Internet adresa:www.kuehne.de

Pretraži ponudu poslova!